دوره

پایگاه داده SQL SERVER

دپارتمان مهندسی شبکه مجتمع فنی تهران نمایندگی نارمک

SQL مخفف Structerd Query Language یکی از محبوبترین زبان ها برای برنامه نویسی تحت وب در طراحی سایت می باشد.بهتر است برای طراحی سایت اس کیو ال را فرا گرفت. از SQL برای افزایش،کاهش و یا تغییر داده ها مورد استفاده قرار می گیرد.

MSSQL برای نرم افزار های تحت وب که روی پلت فرم ویندوز یا با .NET و ASP نوشته شده اند استفاده می شود.

ساختار این دیتابیس به این صورت می باشد که در این دیتابیس جدول ها ساخته می شوند که درون هر جدول ستون ها با نوع داده متفاوت تعریف می شود و سپس برای ذخیره داده در داخل این جدول ها ردیف ها ساخته می شوند.

انواع نسخه های SQL سرور

SQL Server Interprice: این نوع در پروژه های بزرگ و حساس استفاده می شود. این سیستم ویژگی هایی مانند، امنیت بالا، Advanced Analytics، Learning Machine و … را دارد.

SQL Server Standard: این نوع برای اپلیکیشن Mid-Tier و Data marts مناسب است. همچنین شامل گزارش گیری و تحلیلی اساسی است.

SQL Server WEB: این نسخه برای موارد کم هزینه، برای مالکان وب و میزبانان وب طراحی شده است. این نوع قابلیت مقیاس پذیری، مقرون به صرفه بودن و قابلیت های مدیریتی را برای وب در مقیاس کوچک و بزرگ فراهم می کند.

SQL Server Developer: شبیه نسخه سازمانی است اما برای تست به کار برده می شود و نوعی نسخه آزمایشی محسوب می گردد.

SQL Server Express: برای برنامه های در مقیاس کوچک است و استفاده از آن رایگان است.

کاربرد های SQL سرور

از بارز ترین مشخصه های SQL سرور این است که به کمک آن می توان با بانک های اطلاعاتی پر حجم در حد ترابایت کار کرد. از دیگر موارد این است که امکان دسترسی هزاران کاربر به صورت همزمان به این بانک اطلاعاتی وجود دارد. قابلیت خود سازگاری یا Self Compatibility نیز از دیگر ویژگی های SQL سرور است. این قابلیت باعث می شود تا منابع مورد نیاز برای هر کاربر مانند حافظه و فضای دیسک، به محض اینکه به سرور متصل شود به صورت کاملا اتوماتیک به او تخصیص داده شود. همچنین پس از خروج کاربر منابعی که به او اختصاص یافته بود آزاد می شود تا سایر کاربران بتوانند از آن استفاده نمایند.

Reliability یا قابلیت اعتماد و در دسترس بودن نیز از ویژگی های خوبی است که SQL سرور دارد. این ویژگی امکان انجام بسیاری از فعالیت های مدیریتی مانند Backup را بدون اینکه سرور توقف کند به شما می دهد. همچنین سطح امنیتی بالا باعث می شود تا اعتبار سنجی کاربران با اعتبار سنجی ویندوز تجمیع گردد. ویژگی دیگر این سرور، پشتیبانی از حجم بالایی از حافظه در سرور است. همچنین امکان استفاده از چندین پردازنده به صورت موازی نیز وجود دارد. به علاوه پشتیبانی از لایه ها و موارد امنیتی مانند SSL برای استفاده در وب وجود دارد.

 

دروس پایگاه داده SQL Server

 

خبرها و مقاله‌های پایگاه داده sql server