فتوشاپ در معماری

تعریف پست پرو (Post Production)
پست پروداکشن یا پرداخت پس از رندر به بهبود حالت کلی رندر توسط نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ صورت میگیرد،به این صورت که پس از گرفتن رندر توسط نرم افزارهای مختلف حجم سازی از جمله تری دی مکس،راینو،رویت،اسکچ آپ و… حجم خام رندر گرفته شده وارد نرم افزار فتوشاپ میشود و مرحله پرداخت شروع میشود،،با توجه به اینکه نرم افزار فتوشاپ یک نرم افزار گرافیکی ٢بعدی است،میتوان بسیاری از آبجکت های ٢بعدی که در محیط اینترنت به نام cut out رایج هستند را استفاده کرد و یا میتوان از فرمت png نیز استفاده کرد.
این استفاده تنها محدود به آبجکت های پرسوناژ و درخت و آسمان و… نیست و حتی میتوان نور های بسیار زیبایی را هم خلق کرد.
تکنیک دیگر پرداخت ،استفاده از براش های معماری است که خود را در قالب ابر های مختلف یا فضاهای سبز مختلف و یا حتی پرنده های مختلف نشان میدهد و یکی از قوی ترین روش های ایجاد نور نیز استفاده از براش های نوری است.
استفاده از adjustment یکی از مهترین قسمت های یک پروژه پست پروداکشن است،چرا که میتوانیم تیرگی یا روشنی و یا تنظیمات مختلف رنگی به رندرها اعمال کنیم که در سطح پیشرفته تر میتوانیم روز را به شب تبدیل کنیم و یا فضاهای مختلف نوری بسازیم.
برای ساخت فصول مختلف و همچنین حالت های بارانی و برفی استفاده میکنیم از مجموعه نکاتی که گفته شد،یعنی آبجکت های متناسب با فصل،براش های درخور صحنه،و adjust های مناسب با حال و هوای رندر مورد نظر.
در سطوح پیشرفته تر و برای راحتی انتخاب های داخل فتوشاپ میتوانیم از render element های vray استفاده بکنیم که کار را بسیار سریع تر پیش میبرد.
در حالت کلی پست پروداکشن باعث میشود رندر بسیار طبیعی تر جلوه کند و همچنین باعث صرفه جویی در وقت میشود و دیگر نیاز نیست ساعت ها وقت صرف شود برای رندر گرفتن آبجکت ها و تنظیمات پیچیده نرم افزار های حجم سازی از جمله تری دی مکس.
یکی از نرم افزارهای مفید و کاربردی برای دانشجویان معماری نرم افزار معروف فتوشاپ است و ما به فراگیران دوره های CAD و 3D توصیه به یادگیری این نرم افزار می کنیم. فتوشاپ در معماری یا پست پروداکشن برای شیت بندی و تصحیح رندرهای گرفته شده توسط معماران استفاده می شود.
پست پروداکشن (Post Production) قسمتی از فرایند تولید تصاویر است. پس از ایجاد صحنه های سه بعدی در نرم افزار هایی مانند ۳D Max ، رانیو(Rhino)، اسکچاپ، رویت و گرفتن رندر در این مرحله تصویر خام رندر گرفته شده وارد فتوشاپ شده و مرحله پست پروداکشن شروع می شود.
در این حالت با توجه به اینکه نرم افزار فتوشاپ برای کار با تصاویر دو بعدی است، می توان از آبجکت هایی که در اینترنت وجود دارد به نام Cut out نیز استفاده یا از تصاویر درخت، آسمان، چمن و … با فرمت png نیز استفاده کرد.
از تکنیک دیگری که در پست پروداکشن استفاده می شود استفاده از براش ها است، با استفاده از براش ها می توان انواع زمینه ها، ابر های مختلف یا پرنده ها و همچنین نور پردازی های قوی استفاده کرد.
از مهمترین قسمت های پست پروداکشن ایجاد تیرگی، روشنی یا ایجاد تنظیم های مختلف نوری برروی تصویر رندر شده است، اینکار با Adjustment انجام می شود، در سطوح پیشرفته تر فتوشاپ می توانید شب و روز یا فضا های مختلف نوری درست کنید.
برای ایجاد فصل و آب و هوا های مختلف نیز از روش های گفته شده در بالا استفاده کنیم. برای اینکار می توانیم از براش های مناسب برای فصول مختلف و صحنه یا از Adjustment های مناسب استفاده کرد.
و در آخر پست پروداکشن باعث می شود رندر به صورت طبیعیتر نمایش داده شود و باعث صرفه جویی در وقت می شود. زیرا دیگر نیازی به وقت گذاشتن برای رندر گرفتن از آبجکت های۳dsmax نیست
فتوشاپ از جمله نرم افزارهای کاربردی برای رشته معماری است. معماران نیز برای بیان طرح های خود لازم است با ابزارهایی هم چون فتوشاپ ایده ها و طراحی های خود را ارائه نمایند.
از جمله دلایل مهمی که از فتوشاپ در معماری استفاده می کنیم:
• ایجاد شیت بندی جذاب و دیدنی
• سادگی در رفع ایرادها
• توسعه و بهبود رندرینگ
• خروجی سریعتر و هوشمندانه تر
• ارائه پروژه نهایی به شیوه ای حرفه ای
• ایجاد ساختاری استاندارد

ثبت نام

تک دوره معماری

فتوشاپ در معماری

890,000 تومان